Uwaga według Śląskiej i Podkarpackiej Uchwały Antysmogowej piece trzeba wymienić do końca tego roku!

Czym jest uchwała antysmogowa? Czy to prawomocny dokument i czy może wymóc na nas określone zasady? Otóż tak, uchwały antysmogowe to dokumenty prawomocne. Podobne uchwały przyjęło już 13 województw. Ich celem jest Polska bez smogu, a środkami do tego celu zawarte w uchwałach: obowiązek wymiany najstarszych i najbardziej nieekologicznych pieców, zakaz używania paliw słabej jakości, wyśrubowane normy dla źródeł ciepła. Przyjęta jako pierwsza i wzorcowa dla innych regionów, Śląska Uchwała Antysmogowa już w tym roku wymusza na Ślązakach wymianę najstarszych i pozaklasowych pieców. Podobnie na Podkarpaciu. Inne województwa poszły w ślady Śląska i Podkarpacia, jednak czasu na wymianę źródła ogrzewania jest więcej.

Jako pierwszy w uchwałach antysmogowych został wprowadzony zakaz używania paliw najgorszej jakości i już obowiązuje w większości województw. Kolejne przepisy mówią o obowiązku wymiany starych i pozaklasowych kotłów. Na przykład na Śląsku i na Podkarpaciu od 1 stycznia 2022 nie będzie można używać pieców starszych niż dziesięć lat oraz pozaklasowych. Do 1 stycznia 2023 mieszkańcy Małopolski i Mazowsza będą musieli wymienić wszystkie pozaklasowe kotły, a do użytku będą dopuszczone tylko te trzeciej, czwartej i piątej klasy. Rok później taki sam zapis wejdzie w życie w Wielkopolsce.

Najdziwniejsze, a właściwie z powodu braku kampanii informacyjnej trudno się dziwić, że świadomość mieszkańców Śląska czy Podkarpacia o konieczności wymiany pieca do końca tego roku jest niewielka. O obowiązku wymiany pieca starszego niż 10 lat czy pozaklasowego wie tylko 38% Ślązaków i 14% mieszkańców Podkarpacia. Co gorsza, tylko co trzeci z nas ma świadomość, że to właśnie przydomowe piece, a nie przemysł, są głównym źródłem smogu. To tak zwana niska emisja(to także ruch uliczny). W Polsce z wysoką emisją, której źródłem był przemysł, nie ma już właściwie problemu od lat. Ciekawiej robi się, kiedy statystyki wyraźnie wskazują, że mamy świadomość złego wpływu smogu na nasze zdrowie. Szkoda, że nie wiemy, że produkują go nasze domowe kominy.

Alternatywą dla wymiany pieca pozaklasowego czy starszego niż rok jest oczywiście wymiana źródła ciepła na OZE. Proponujemy więc wymienić stary, nieekologiczny piec na paliwo stałe na ekologiczne, bezobsługowe, niemal darmowe i niewyczerpane źródło ciepła, jakim jest powietrzna pompa ciepła. Pompa ciepła to przyszłościowe i najtańsze(niemal darmowe, zwłaszcza w połączeniu z fotowoltaiką) w eksploatacji źródło ogrzewania domu. Dodatkowo, warto śledzić kolejne odsłony rządowego programu „Czyste powietrze”, który wspiera dotacjami nie tylko wymianę pieca na nowy, ale także instalację pomp ciepła czy właśnie fotowoltaiki.

Oto najważniejsze zapisy Śląskiej Uchały Antysmogowej:

Wymiana kotłów zainstalowanych przed 1 września 2017 r., które dostarczają ciepło do systemu centralnego ogrzewania:

  1. Kocioł pozaklasowy eksploatowany w okresie powyżej 10 lat od daty produkcji lub nieposiadający tabliczki znamionowej– wymiana do końca 2021 r.
  2. Kocioł od 5 do 10 lat od daty produkcji– wymiana do końca 2023 r.
  3. Kocioł poniżej 5 lat od daty produkcji – wymiana do końca 2025 r.
  4. Kocioł 3 lub 4 klasawg normy PN-EN 303-5:201– wymiana do końca 2027 r.

Wymiana kotłów zainstalowanych przed 1 września 2017 r., które wydzielają ciepło lub wydzielają ciepło i przenoszą do innego nośnika:

  1. wymiana do końca 2022 r., chyba że instalacje będą osiągać sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80% lub zostaną wyposażone w urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu zgodnie z normami określonymi w Rozporządzeniu Komisji (UE).

Czego już nie wolno palić!

  • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych  z wykorzystaniem tego węgla,

  • mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek  produkowanych z ich wykorzystaniem,

  • paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 %,

  • biomasy stałe, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.

727 922 364

biuro@begolden.com.pl

Godziny otwarcia biura

Poniedziałek - Piątek
09:00 - 17:00