Czy w każdym domu można założyć instalację fotowoltaiczną? Jakie warunki trzeba spełniać?

Założenie własnej mikroelektrowni to poważna decyzja. Dlaczego? Ponieważ, aby była opłacalna Twój dom musi spełniać pewne kryteria. Jakie warunki trzeba spełniać, by założyć panele fotowoltaiczne? Jakie są za i przeciw instalowania własnej elektrowni słonecznej? Czy fotowoltaika na dachu zniszczy dach? Czy do założenia instalacji solarnej potrzebne jest pozwolenie na budowę? Co trzeba przygotować pod montaż instalacji fotowoltaicznej? Na te i inne pytania postaramy się w tym artykule w skrócie odpowiedzieć.

Nim więc podejmiemy decyzję o tym, by zainstalować na naszym dachu moduły fotowoltaiczne, najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań.

Optymalne warunki dla paneli fotowoltaicznych, to dach zorientowany na południe, całkowicie nasłoneczniony(bez cienia w trakcie dnia), o kącie nachylenia od 25° do nawet 50°. Większość domów o tradycyjnej architekturze mieści się w tych ramach. Co jednak w przypadku, gdy nasze warunki odbiegają od idealnych? Na przykład na działce jest spore drzewo zacieniające część dachu lub na dachu jest wysoki komin rzucający cień na dużą połać? Jest szereg rozwiązań, które pozwalają ominąć te potencjalne problemy. Prześledź poniższe pytania, a postaramy się rozwiać podstawowe wątpliwości dotyczące montażu paneli fotowoltaicznych w nietypowych warunkach.

Niestety tak. Jeżeli nasz dach jest całkowicie zacieniony lub ilość światła docierająca do niego jest niewielka(np. przez drzewa lub wysokie budynki w sąsiedztwie) to należy poszukać innego miejsca na instalację(np. fragmentu słonecznej części ogrodu). Częściowo zacienione moduły również znacznie obniżają sprawność mikroelektrowni, dlatego wybór miejsca jest kluczowy. Jeśli nie znajdziemy innego miejsca na instalację, wówczas warto założyć mikroinwertery, do każdego panelu słonecznego osobno. W tej sytuacji każdy panel pracuje osobno i te zacienione nie osłabiają wydajności pozostałych. System ten jest jednak dużo droższy, tak więc trzeba liczyć się z ta inwestycją na początek.

Wybór nasłonecznionego miejsca to priorytet. Częściowe zacienienie można obejść za pomocą drogich mikroinwerterów, jednak liczmy się wtedy z dłuższym czasem zwrotu inwestycji.

Drzewa oraz inne dachy to nie jedyne źródła cienia, pamiętajmy też o kominach czy antenach satelitarnych przygotowując się do decyzji o instalacji. 

Płaskie dachy to domena nie tylko starych ekonomicznych niegdyś w budowie domów, tzw. socjalistycznych kostek, ale także budownictwa nowoczesnego. Wbrew pozorom, płaski dach to więcej możliwości dla ustawienia modułów w odpowiednim kierunku oraz pod idealnym kątem nachylenia. Służą do tego specjalne systemy mocujące, te same, których używa się do ustawiania paneli fotowoltaicznych na ziemi. Co ciekawe, nie wymagają one przytwierdzania do podłoża. Posiadają za to betonowy balast, który utrzymuje je na miejscu podczas silnych wiatrów. Dach więc musi być sprawdzony pod kątem wytrzymałości na dodatkowe obciążenia. Pamiętać także należy, iż zimą dodatkowym ciężarem jest niezsuwający się pod wpływem nachylenia śnieg. Tak więc sprawdzenie konstrukcji dachu pod kątem obciążeń, jest szczególnie ważne dla naszego bezpieczeństwa. Takie dane znajdziemy w projekcie budynku. Większość tych konstrukcji wykonana jest z aluminium, bądź stali nierdzewnej, mają zatem bardzo dużą wytrzymałość i długą żywotność.

Podsumowując: dach płaski jest doskonały dla paneli fotowoltaicznych, jednak musi mieć odpowiednią wytrzymałość na obciążenia oraz powinniśmy liczyć się z dodatkowym kosztem systemów mocujących, co z kolei może nam zrekompensować doskonała sprawność mikroelektrowni ustawionej w optymalną stronę i idealnym nachyleniu, niezależnym od nachylenia dachu.

Jeśli Twój dach jest niewielki, to zastanawiasz się pewnie ile miejsca zajmuje instalacja fotowoltaiczna zabezpieczająca potrzeby energetyczne przeciętnej rodziny. Powierzchnia modułów zależna jest od wielu czynników: kąta nachylenia dachu, zacienienia, średniej konsumpcji energii w Twojej rodzinie itd. W Polsce średnie zużycie energii wynosi 4500kWh rocznie, tymczasem jeden panel wytwarza przeciętnie 270 kWh energii elektrycznej na rok. Łatwo obliczyć, że liczba koniecznych paneli dla przeciętnej rodziny to 16. Taka liczba zajmie powierzchnię około 25 m2. Nie wydaje się to dużo, zwłaszcza, że nasze dachy mają zwykle o wiele większą połać. Pamiętajmy jednak, że musi to być powierzchnia doskonale nasłoneczniona, bez cienia drzew czy komina.

Systemy fotowoltaiczne do 40 kW nie wymagają pozwolenia na budowę. Jedyną formalnością konieczną w Polsce jest wypełnienie formularza, który jest oświadczeniem o wykonaniu mikroinstalacji i złożyć go u lokalnego dostawcy energii.

Twój dach nie spełnia warunków do montażu fotowoltaiki, masz za to niewykorzystaną i dobrze nasłonecznioną część ogrodu? To doskonale. Panele fotowoltaiczne można z powodzeniem montować bezpośrednio na ziemi za pomocą specjalnych systemów mocujących. Pozwala to, podobnie jak przy płaskim dachu, na doskonałe, bo dowolne ustawienie w kierunku światła słonecznego oraz nachylenia modułów. Tu ważne jest, by grunt był stabilny.

Martwisz się jeszcze czy instalacja fotowoltaiczna oddalona od domu będzie osiągała wysoką sprawność? Fotowoltaika ma tę przewagę nad kolektorami słonecznymi, że odległość od domu nie ma większego znaczenia, bo straty energii podczas przesyłu są tak niewielkie. Znaczenie ma za to odpowiednia ilość słońca, tak więc podstawowym kryterium wyboru miejsca instalacji jest właśnie idealne nasłonecznienie.

Jeden panel fotowoltaiczny to waga około 25 kg, dodatkowo należy doliczyć betonowy balast przy dachach płaskich oraz system mocowań. Waga całości różni się w zależności od producenta. Waga wszystkich modułów zależna też jest od wielkości indywidulanego projektu, dlatego przy wycenie u producenta/instalatora dowiemy się, jaka będzie rzeczywista waga naszej instalacji. Bardzo istotne jest wówczas sprawdzenie nośności naszego dachu. Te dane zawarte są w projekcie budowlanym naszego domu.

Powyższe dywagacje powinny zapewnić większość odpowiedzi na pytania inwestora o warunki montażu instalacji fotowoltaicznych. Jeśli jednak Twój problem jest nietypowy, zajrzyj do innych naszych artykułów na stronie lub zadzwoń do nas.