Jeśli zastanawiasz się co wybrać: kolektory słoneczne czy ogniwa fotowoltaiczne, musisz przede wszystkim poznać różnicę pomiędzy instalacjami. Choć stosujemy wiele potocznych nazw, jak na przykład solary, to lepiej trzymać się ścisłego nazewnictwa obu instalacji, by dobrze poznać różnice pomiędzy nimi. Czym różnią się kolektory słoneczne od fotowoltaiki? Co jest lepsze kolektory czy fotowoltaika? Na te i inne pytania znajdziesz poniżej odpowiedź w wersji dla początkujących.

Podobieństwa i różnice pomiędzy panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi.

Dlaczego mylimy dwie zupełnie różne instalacje solarne, jak panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne? Właśnie dlatego, że to instalacje solarne i przy obydwu energię uzyskujemy ze słońca, która jest przetwarzana na nasze potrzeby(ciepło lub prąd). Drugim, choć już ostatnim, podobieństwem jest ich wydajność zależna od nasłonecznienia w danym miejscu, szerokości geograficznej czy ustawienia w odpowiednim nachyleniu oraz we właściwą stronę świata.

Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą co wybrać: panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne, zasadnicza będzie informacja co produkują poszczególne instalacje solarne. Różnica jest ewidentna.

Kolektory słoneczne przechwytują energię ze słońca i z pomocą odpowiedniej instalacji ogrzewają wodę.

 Jak działają panele fotowoltaiczne? Panele fotowoltaiczne (PV) produkują energię elektryczną. Uzyskaną energię elektryczną możemy z kolei wykorzystać do zasilania wszystkich sprzętów elektrycznych. Panele fotowoltaiczne

 To w skrócie podobieństwa i różnice w działaniu instalacji solarnych.

Kolektory słoneczne

Jak już wiemy kolektory z pomocą instalacji służą do podgrzewania wody. Kolektor pochłania i zamienia promieniowanie słoneczne w ciepło. Ciepło to odbiera czynnik roboczy, na przykład płyn niezamarzający, który przepływa rurami do wężownicy umieszczonej w zasobniku wody, po czym przekazuje jej ciepło. Kolektory są przede wszystkim dobrym wyjściem dla osób, które korzystają z drogich nośników ciepła (np. Prąd) lub używają kotłów na paliwa stałe. Kolektory są alternatywą dla rozpalania latem w kotle do podgrzania c.w.u.

Panele fotowoltaiczne

Fotowoltaikę od lat stosuje się w kalkulatorach czy do zasilania sygnalizacji świetlnej przy jezdniach. Panele te wykorzystują zjawisko fotoelektryczne. Ogniwo słoneczne jest elementem półprzewodnikowym, tworzącym złącze typu p-n. Pod wpływem promieniowania słonecznego-fotonów- powstaje siła elektromotoryczna, ponieważ elektrony przemieszczają się do obszaru n, a “dziury” do obszaru p. W wyniku ruchu ładunków powstaje różnica potencjałów, czyli prąd elektryczny. W panelach uzyskujemy prąd stały, trzeba go więc za pomocą falownika przetworzyć w prąd zmienny. Tak w skrócie wygląda zasada działania paneli fotowoltaicznych.

Elektryczność, która powstaje w wyniku działania instalacji fotowoltaicznej, jest oczywiście znacznie bardziej uniwersalną formą energii, niż samo ciepło pozyskiwane przez kolektory słoneczne. Prąd elektryczny można bowiem wykorzystać do wszelkich urządzeń elektrycznych, także do podgrzania wody. Czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne? Decyzja wymaga oczywiście odpowiednich rachunków ekonomicznych. Nie bez zaczenia są także korzyści ekologiczne wynikające ze stosowania paneli fotowoltaicznych. Choć oczywiście wydajność paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych zależy w sporej mierze od nasłonecznienia, to jednak zaletą instalacji fotowoltaicznych jest to, że mogą stać w sporej odległości od domu, a straty na przesyle będą niewielkie, czego nie można powiedzieć o kolektorach słonecznych.