Skąd w Polsce i na świecie rosnąca popularność pomp ciepła? Czym różnią się pompy gruntowe od pomp tzw. powietrze-woda? Jak działa pompa ciepła? No i najważniejsze czy posiadanie pompy ciepła się opłaca?

Zacznijmy od końca. Bo nie oszukujmy się, choć o środowisko wszyscy chcemy dbać, to wciąż jednak bardziej interesują nas zasoby naszego portfela. Tymczasem inwestycja w pompę ciepła, choć już nie jest to taki luksus jak kilka lat temu, to jednak wciąż nie jest to tania sprawa. Dlaczego więc ludzie wybierają pompy ciepła często jako jedyne źródło ogrzewania?

Pompa ciepła - najtańsze i bezobsługowe ciepło na prąd.

Rozumie się więc samo przez się kiedy inwestycja w pompę ciepła się opłaca. Gdy nie mamy możliwości doprowadzenia względnie taniego (jeszcze) gazu do naszego domu i musimy nasz dom oraz wodę ogrzewać przy pomocy prądu. Porównując jeszcze z innymi paliwami, takimi jak gaz płynny, olej opałowy czy nawet w najgorszym wypadku właśnie drożejący prąd, pompa ciepła jest nie tylko bezobsługowym źródłem ciepła, ale i najtańszym. Dlaczego? Bo to urządzenia wysokowydajne.

Jak działa pompa ciepła typu powietrze-woda?

Nawet 80% wymaganej energii cieplnej pobierane jest z “darmowego” powietrza. Tak działają pompy typu powietrze-woda. Powietrzna pompa wymusza obieg świeżego powietrza wokół wężownic wypełnionych czynnikiem chłodniczym – podobnie jak w lodówkach. Pompa odbiera energię cieplną z powietrza i oddaje ją w układzie podgrzewania wody do ogrzania domu i produkcji ciepłej wody użytkowej. Dzieje się tak niezależnie od pogody, także w skrajnych warunkach temperaturowych. Jest to nie tylko alternatywne, ale przede wszystkim zrównoważone rozwiązanie w stosunku do olejowych, gazowych i elektrycznych instalacji grzewczych.

Pompa ciepła – ekonomicznie i ekologicznie

Oczywiście można działanie pompy dodatkowo oprzeć na prądzie ze słońca (panele fotowoltaiczne),  a wówczas szala przechyla się już zdecydowanie w stronę zysków. W porównaniu z innymi technologiami do 80% energii cieplnej jest pobierane z otaczającego powietrza. Dodatkowo, w razie potrzeby pompa może schłodzić nam dom latem. Otrzymujemy więc jeden układ do ogrzewania i chłodzenia domu, a także podgrzewania ciepłej wody użytkowej.Pompa ma wydajność grzewczą nawet w niskich temperaturach. Te najnowszej generacji są zdolne do utrzymania mocy wyjściowej przy temperaturze zewnętrznej do -20 stopni Celsjusza bez wspomagania grzałką elektryczną.

Uniwersalna technologia pomp ciepła

Jest to technologia, którą można dostosować do danej lokalizacji: jest niezależna od klimatu – skrajnie niskiej czy wysokiej temperatury. Mamy też szeroką gamę rozwiązań: od ogrzewania podłogowego przez grzejniki po klimakonwektory. Zintegrujemy ją też w prosty sposób z większością istniejących instalacji ogrzewania. Jednostka instalowana jest na zewnątrz, dzięki czemu nie musimy gospodarować na jej cel cennego miejsca w naszych domach czy biurach.

Pompa gruntowa, a pompa powietrzna

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o popularnej kiedyś pompie gruntowej. Choć jej wydajność podczas eksploatacji uznaje się za wyższą, to jednak w ogólnym rachunku wychodzi słabiej. Dlaczego? Ponieważ wymaga daleko grubszej inwestycji na początku, nie tylko finansowej, choć ta jest najbardziej ewidentna, ale także wymaga odwiertów, wykopu i zajmuje nam sporo cennego miejsca w ogrodzie. Nakłady poniesione na pompę powietrzną po prostu szybciej się zwracają.

Krótko podsumujmy zalety pompy ciepła
typu powietrze-woda: